Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Hammarbygymnasterna
Glädje • Gemenskap • Utveckling
Klubbens historia


Hammarbygymnasterna grundades 1947 av dåvarande folkskoleläraren i Hammarbyskolan, Lennart Klintestam. Då endast pojkar deltog i den frivilliga gymnastiken i skolan döptes föreningen till Hammarbypojkarna.


Efter några år tillkom även flickor i verksamheten och namnet ändrades till Hammarbypojkarna–Hammarbyflickorna. Ytterligare några år senare var det dags att skapa ett gemensamt namn vilket då blev G.F. Hammarbygymnasterna. Detta varade till 1971, när en sammanslagning med G.K. Kvarnen resulterade i ytterligare ett namnbyte, Hammarbygymnasterna-Kvarnen.


År 1979 återtogs dock det tidigare namnet Hammarbygymnasterna, förkortat HG, vilket vi heter än i dag.


Hammarbygymnasterna har under åren varit en framgångsrik förening inom både Artistisk Gymnastik och Truppgymnastik. Både på herr- och damsidan har klubben nåt framgångar med diverse nationella och internationella arenor i form av SM-tecken och deltagare vid OS. 

Meriter och resultat


Några framstående axplock ur vår resultathistoria:


1953

Lennart Mamlin, Distriktsmästare

HG Lag, 2:a JDM

1954

Lennart Mamlin, Distriktsmästare

1955

L-M Engström, 3:a JDM

1957

Jan-Åke Fjällby, JSM mästare
Jan-Åke Fjällby, 2:a JDM
HG lag, JDM mästare

1959

Gerola ”Dudde” Lindahl, svensk mästarinna
Jan-Åke Fjällby. Lag SM 1:a

HG lag. 3:a SM

1960

Gerola ”Dudde” Lindahl, deltog i OS Rom

B. Eriksson, JSM mästare

Jan-Åke Fjällby, 2:a SM

1961

K. Elfving, 3:a JSM

1962

Jan-Åke Fjällby, deltog VM Prag

Jan-Åke Fjällby, 3:a SM

1963

Bo Strömberg, JSM mästare

1966

Jan-Åke Fjällby, deltog VM Dortmund

1968

Björn Hermansson, deltog EM Madrid

Björn Hermansson, 3:a JSM

1969

HG lag, 2:a Lag SM

Björn Hermansson, JSM Mästare

1970

Gunnar Vistam, Deltog VM Ljubliana

Bo Strömberg, 2:a SM

Björn Hermansson, 2:a JSM

1971

Bo Strömberg, 2:a SM

Björn Hermansson, JSM mästare

1972

Bo Strömberg, svensk mästare

Björn Hermansson, nordisk Juniormästare

Björn Hermansson, JSM Mästare

1973

Bo Strömberg, 3:a NM

Bo Strömberg, 3:a SM

1974

Björn Hermansson, nordisk Juniormästare Tog alla grensegrar

Bo Strömberg, 2:a SM

1975

Bo Strömberg, 2:a SM

1978

Björn Hermansson, 2:a SM

1979

Björn Hermansson, 2:a SM

Peter Andersson, 3:a USM

1981

Björn Hermansson, Deltog EM Rom

1982

HG Lag, 3:a JSM

1984

Jan Licke, 3:a USM

1987

Jan Licke, 2:a JSM

Jesper Bergström, 2:a USM

1988

HG Lag, 2:a JSM

Jesper Bergström, svensk Ungdomsmästare

1989

Jesper Bergström, deltog JEM Koblenz

Jesper Bergström, 2:a JSM

Jesper Bergström, svensk Ungdomsmästare

HG Lag, Svenska Ungdomsmästare

1990

Jesper Bergström, deltog Skol/VM Brugge

Jesper Bergström, deltog JEM Celiabinsk 4:a i lag

Jesper Bergström, 3:a JSM

Jesper Bergström, svensk ungdomsmästare

HG Lag, svenska ungdomsmästare

1991

HG Lag, 3:a USM

1993

Angelica Hagström, 1:a USM Yngre

1995

Clara Wiberg, nordisk juniormästarinna

1996

Angelica Hagström, deltog JEM England

2005

Micke Gauffin, 3:a SM Mångkamp

2007

Felicia Eimecke, 3:a JSM Fristående

2008

Linnéa Lönnquist, 1:a USM Bom

Nicole Wanström, 2:a USM Bom

2009

Nicole Wanström, Guld Nordiska mästerskapen, lag

Nicole Wanström, 3: a, mångkamp

Nicole Wanström, 3:a barr

Nicole Wanström, 2:a bom

Nicole Wanström, 3:a JSM Mångkamp

Nicole Wanström, 3:a JSM Barr

Nicole Wanström, 2:a JSM Bom

2011

Kim Wanström, 1:a USM Mångkamp

Kim Wanström 1:a Nordiska Mästerskapen U14 Mångkamp

Kim Wanström 1:a Nordiska Mästerskapen U14 Lag

2012

Kim Wanström, 3:a JSM Mångkamp

Kim Wanström, 2:a JSM Fristående

Kim Wanström, 3:a JSM Ringar

Kim Wanström, 3:a JSM Hopp

KIm Wanström, 2:a JSM Barr

Sofia Malmgren, 3:a JSM Mångkamp

Sofia Malmgren, 3:a JSM Bom

William Broman, 2:a USM Ringar

Kim Wanström, 2:a UNM U14, Mångkamp

Kim Wanström, 1:a UNM U14, Lagtävling

Hampus Welin-Berger, 1:a UNM U14, Lagtävling

Kim Wanström, 3:a UNM U14, Hopp

Kim Wanström, 2:a UNM U14, Barr och Räck

Kim Wanström, 1:a UNM U16, Lagtävling

William Broman, 1:a UNM U16, Lagtävling

Karl Idesjö, 1:a UNM U16, Lagtävling

Henrik Schröder, 1:a UNM U16, Lagtävling

Christoffer Kemi, 1:a UNM U16, Lagtävling

Kim Wanström, 1:a UNM U16, Mångkamp

William Broman, 2:a UNM U16 Mångkamp

Kim Wanström, 1:a UNM U16, Barr och Räck

William Broman, 1:a UNM U16, Bygel

William Broman, 2:a UNM U16, Ringar

Kim Wanström, 3:a UNM U16, Fristående

2013

Henrik Schröder, 1:a JSM, Mångkamp

Kim Wanström, 2:a JSM, Mångkamp

Kim Wanström, 1:a JSM, Fristående

Henrik Schröder, 2:a JSM, Fristående

William Broman, 2:a JSM, Bygel

Henrik Schröder, 3:a JSM, Bygel

William Broman, 1:a JSM, Ringar

Kim Wanström, 2:a JSM, Ringar

William Broman, 1:a JSM Barr

Kim Wanström, 2:a JSM Barr

Henrik Schröder, 3:a JSM Barr

Kim Wanström, 1:a JSM Räck

Henrik Schröder, 2:a JSM Räck

Alva Eriksson, 2:a USM, Mångkamp

Elin Sandberg, 3:a USM, Mångkamp

Lagguld USM Kvinnlig AG

Alva Eriksson, 2:a USM, Barr

Elin Sandberg, 3:a USM, Bom

Alva Eriksson, 3:a USM, Frist

Christoffer Kemi, 2:a USM, Frist

Hampus Welin-Berger, 2:a USM, Ringar

Christoffer Kemi, 3:a USM, Ringar

Christoffer Kemi, 1:a USM, Hopp

Kim Wanström, Nordisk Juniormästare Mångkamp

Kim Wanström, Nordisk Juniormästare lag

Karl Idesjö, Nordisk Juniormästare lag

Henrik Schröder, Nordisk Juniormästare lag

Karl Idesjö, 2:a JNM, Ringar

Kim Wanström, 2:a JNM, Räck

2014

Hampus Welin-Berger, 1:a USM, Mångkamp

William Sundell, 3:a USM, Mångkamp

Kim Wanström, 2:a JSM, Mångkamp

William Broman, 3:a JSM Mångkamp

Karl Idesjö, 2:a SM Ringar

Karl Idesjö, 2:a SM Räck

Hampus Welin-Berger, 1:a USM Fristående

Hampus Welin-Berger, 1:a USM Bygel

Hampus Welin-Berger, 1:a USM Ringar

Hampus Welin-Berger, 2:a USM Räck

Hampus Welin-Berger, 3:a USM Barr

William Sundell, 2:a USM Hopp

William Sundell, 2:a USM Barr

William Sundell, 3:a USM Fristående

William Sundell, 3:a USM Bygel

Kim Wanström, 1:a JSM Fristående

Kim Wanström, 1:a JSM Ringar

Kim Wanström, 1:a JSM Räck

Kim Wanström, 3:a JSM Barr

William Broman, 1:a JSM Barr

William Broman, 2:a JSM Ringar

William Broman, 3:a JSM Fristående

William Broman, 3:a JSM Räck

Alva Eriksson, 2:a JSM Mångkamp

Saga Tran, 3:a JSM Mångkamp

Alva Eriksson, 1:a JSM Hopp

Alva Eriksson, 2:a JSM Bom

Elin Sandberg, 3:a JSM Hopp

Elin Sandberg, 3:a JSM Barr

Elin Sandberg, 3:a JSM Bom

Kim Wanström, 3:a JNM Mångkamp

William Broman, 1:a JNM Ringar

William Broman, 2:a JNM Bygel

Lagguld JSM Kvinnlig AG (Alva Eriksson, Saga Tran, Elin Sandberg, Agnes Åkerman)

Kim Wanström, 34:a AA, JEM, Sofia Bulgarien

Kim Wanström, 14:e Lag, JEM, Sofia Bulgarien

William Broman, 14:e Lag, JEM, Sofia Bulgarien

Kim Wanström, 22:a AA, Youth Olympic Games, Nanjing, Kina

2015

Karl Idesjö, Deltog på EM, Montpellier, Frankrike


I resultatredovisningen har vi bara tagit med Svenska mästerskap och internationella mästerskap. Förutom dessa fina resultat har vi haft mängder med gymnaster med i olika landslag.


2016

2017

 

Nedan en förteckning över alla gymnaster från HG som representerat Sverige i internationella sammanhang:

Jan-Åke Fjällby

B. Eriksson

Lennart Mamlin

B. Damberg

Gunnar Vistam

Bo Strömberg

Björn Hermansson

Gerola ”Dudde” Lindahl

L. Hägg

Peter Andersson

Christer Söderberg

Jan Goldring

Jan Licke

Jesper Bergström

Niklas Eklund

Martin Olofsson

Magnus Nyberg

Clara Wiberg

Hanna Lööw

Angelica Hagström

Tina Göransson

Micke Gauffin

Andreas Nilsson

Max Fransson

Nicole Wanström

Kim Wanström

Hampus Welin-Berger

Christoffer Kemi

Henrik Schröder

William Broman

Karl Idesjö (tidigare Evers)

Sofia Malmgren

Elin Sandberg

Saga Tran

William Sundell

Mattias Larsson

Filip Kull

 

Allt är tyvärr inte arkiverat varför det saknas en hel del tidigare resultat från framförallt damsidan.

 
Börja träna gymnastik
Vår webshop