Hammarbygymnasterna logo
Hammarbygymnasterna
Glädje • Gemenskap • Utveckling
Blå 3

På lördag 26/8 kickar vi igång igen!
2023-08-21 20:24

Trupp-Bla_Pusselbiten-2023.2024.pdf

 

Hej! Då var det snart dags för terminsstart. Vi hade turen att få behålla våra dagar vi tränar på observera att måndagsträningarna startar redan 17.00. 

 

Farstahallen, Måndagar, Fristående träning: 

17-18.30

Mälarhöjdens gymnastikhall, Lördagar, Redskap  

9-11

 

Nytt för terminen att Kristina inte kommer vara med på Lördagar. Istället får vi hjälp av Dzmitry som har lång erfarenhet i föreningen både av MaG och Trupp, samt Powerfit. (berätta gärna för era barn att han är engelsktalande men förstår svenska, vi hjälps åt). Kristina håller fortfarande i vår planering och säkerställer att den går enligt utvecklingsmodellen. 

 

  • Viktigt är att alla föräldrar läser det bifogade dokumentet trupp blå - Pusselbiten 2023/24. 
  • Klädsel Barnen ska som vanligt ha uppsatt hår (även lugg), inga smycken (nytagna hål tejpas) träningskläder som är anpassade för gymnastik, handstående (dvs undvik magtröjor, stora t-shirts som åker över huvudet vid ett handstående )
  • Gasbinda Ha med egen gasbinda vid eventuell stukning. (Finns på Apoteket bl a)
  • Viktig energi Ta ALLTID med frukt, macka eller liknande och vattenflaska (ej energidrycker, sötsaker och inga spår av nötter) och besök toalett innan träning. Så viktigt för att orka med träningen.

  • Schysst kompis Man ska behandla varandra och ledare och andra grupper med respekt och stötta och uppmuntra sina kompisar. Berätta för era barn att alla är unika med olika förutsättningar och mål men att vi gör så gott vi kan. Vi tilltalar bara varandra med våra namn och inga hittepå-namn. Vi är inkluderande för att skapa en trygg tillvaro. 

  • Bilskjuts Behöver man hjälp med skjuts kan man alltid skriva en förfrågan i Medlems Sportsadmin appen.

  • Foto Se till att fylla i lapp om medgivande till Fotografering (malin@hammarbygymnasterna.se)

  • Svara på Kallelser så vi kan planera efter hur många vi blir.
  • Kom i tid! 

Har ni några frågor om Truppgymnastik så kan man alltid höra av sig till Malin på kanliset. Annars prata med oss ledare. Vi kommer nog ha ett föräldramöte tidigt i höst.

 

Väl mött,

Sandra via ledarna i blå 3

 

 

Bra länkar