Hammarbygymnasterna logo
Hammarbygymnasterna
Glädje • Gemenskap • Utveckling
Blå 3

Terminstart HT-23
2023-08-07 13:19

Hej, hoppas ni haft en härlig sommar fylld av hjulningar & annat kul!

 

Det är snart dags för gymnastikstart!

 

Denna termin har vi fått preliminära tider - samma som tidigare, 2 dagar i veckan. Kan hända att det blir en öppen trampolinträning också, men har ej info än.

 

Friståendeträning mån kl 17-18.30 Farstahallen (Lilla) ALLTSÅ 30 min tidigare än förra terminen! Sandra, Khadidja + vikarier + ungdomsledare.

Redskapsträning lör kl 9-11 Mälarhöjden (Blå 2 och 3) får hjälp av MaG/Trupp/Powerfit ledaren Dzmitry Kruk denna termin istället för Kristina. Frida Kommer vara ordinarie ledare på lördagar + ungdomsledare.

 

Terminstart: lördag 26/8

Alla träningar är inlagda i sportsadmin.

 

SportsAdmin medlem: Till föräldern finns en medlemsapp. Ladda gärna ner för att underlätta frånvaro/ närvaro. Tillgång till kontaktuppgifter.

 

SportsAdmin ledare: laddar man ner denna för att ta närvaro. ( finns en ny variant men den har jag ej testat än )

Gäller endast er inskrivna vikarier HT 23:

Mikael B, Anna B, Moa, Helene, Niklas.

 

Save the date:

Höstlov Uppehåll v.44 ( mån 30/10 och lör 4/11)

Juluppvisning Sön 3/12 Farstahallen (tid ej fastställt)

Sista träning 18/12

( tävlingar under HT har vi ej fastställt än )

 

Tävlingskläder dräkt ( kort ärm ) & svarta cykelbyxor med HG logo.

 

Vi behöver en förälder som ansvarar och sammanställer en tävlingsklädeslista. Med namn/ storlekar. Förslagsvis skapa en föräldrargrupp på Whatsup, kan vara bra för annat också med skjutsningar & annat ansvar som truppföräldrar. Några kanske har vuxit ur sin dräkt/ shorts och behöver ny. Bra ifall ni kikar på det internt och även lägger ut annons i HG köp/ sälj på FB. https://m.facebook.com/groups/HGKopSalj/?ref=share

 

Ny dräkt finns att beställa här:

De är små i Stl ( Frida min dotter har Stl 152 i kläder - hon har Stl 40 i sin dräkt )

 

https://gympasport.se/mina-foreningsprodukter/hammarbygymnasterna/hg-kortarmad-flickdrakt-truppgymnastik-8t01

 

Shorts HG: ( gissar att de också är små i Stl ) Någon som har erfarenhet av dessa? ( jag testköpte Stl 42 till Frida och de satt bra, men kortare i midjan och kortare ben än tidigare shorts.)

 

https://gympasport.se/aerobic-och-trana/short-hg

 

Defileringsjacka: (för tävling inget måste) Evolve full zip Jr:

https://www.enenda.se/se/lagbestallning/183?col=577#0

 

Återkommer med mer info närmare inpå terminsstarten.

 

Väl mött,

Ledarna blå 3 via Sandra.

Bra länkar