Hammarbygymnasterna logo
Hammarbygymnasterna
Glädje • Gemenskap • Utveckling
Röd 5

Välkommen till Trupp Röd 5
Silver och brons för både Röd 5 och 6, Tyresö Trupp Cup

Trupp Röd 5 består av gymnaster födda 2011-2013 som tränar 3 gånger per vecka tillsammans med HG Trupp Röd 6.

Här och under övriga flikar ovan samlar vi information och uppmanar alla vårdnadshavare som undrar över något att först kolla här innan ni frågar vidare.

 

ALLMÄN INFO OM VAD SOM GÄLLER I SEKTION RÖD

Inom HG är det detta som gäller för Röd sektion kopplat till utvecklingsmodell, ledarupplägg, tävlings- och träningsupplägg: Roda_pusselbiten_Hammarbygymnasterna2023-2024.pdf

 

NYHETER & INFO FRÅN LEDARE

Iinformation från ledare skickas ut som nyheter via Sportadmin. Du kan se dem i Sportadmin appen under Nyheter, eller via denna flik på truppens hemsida: Trupp 5 Röd Nyheter

 

TRÄNINGAR HÖSTTERMIN 2024 & KALLELSER

Dag Tid Plats Gren
Måndagar  17.30-20.30 Farsta Sim & Idrottshall Redskap
Torsdagar  18.00-20.30 Farsta Sim & Idrottshall Fristående

OBS tag med kläder för uppvärming utomhus under hösten!
Lördag 10.30-13.00 Enskedehallen Redskap

 

Kallelser skickas ut innan träning via Sportadmin, och det är viktigt att alla svarar i god tid. Kallelserna kommer per mejl och via appen "Sportadmin MedlemsApp".

Vi vill att alla laddar ner och använder appen via relevant app store. Här kan ni uppdatera närvaro ändra fram till träningen börjar, tex vid sjukdom eller annat förhinder med kort varsel.

Läs om hur Sportadmin fungerar här.

 

ANSVAR VÅRDNADSHAVARE:

Vi har tillsammans fördelat ut ansvarsområden bland alla vårdnadshavare, se fliken Kontakt.  Det är väldigt viktigt att alla tar ansvar för någon del för att ledarna ska kunna fokusera på träningar och samtidigt arbeta med sina vanliga jobb. 

 

TÄVLINGSKLÄDER

Flickor har långärmad gymnastikdräkt och svarta tights (nytt för ht 2023, mer info nedan). 

Pojkar har långärmad dräkt där byxa är en del av dräkten, kompletteras med svarta shorts.

 

*********************************

 

Nyheter från oss ledare i Röd 5 hittar ni i SportAdmins-app under Inkorg/Utskick

Kom och se våra gymnaster in action!
2024-06-03 16:05

Vi hoppas många av er föräldrar kommer och tittar på vår öppna träning på lördag. Vi kommer få se flera trupper inom HG samt trampolin och dmt. Våra duktiga gymnaster kommer att visa allt de kan 😊 Sådant vi övar på just nu och saker de tycker är kul, även sådant som inte är tävlingsklart ännu. Det kommer bli skoj!

  • Datum och tid: Lördagen den 8 juni kl. 09.00
  • Plats: Enskedehallen
  • Gymnasternas klädsel: Svarta shorts/hotpants och svart linne. Mest för att dräkt och långa tajts är så himla varmt, men har man inga shorts/linne går dräkten bra😊 Ta med ”hoppstrumpor” (från yoump eller jumpyard) om ni vill pröva på trampolin och dmt.
  • Frisyr: Valfri frisyr, långt hår ska vara uppsatt.
  • För publik: Insläpp kl. 10.15, uppvisningen startar 10.30. Inget inträde och inget fika finns att köpa, så ta med termos om kaffe är viktigt 😊
  • Uppvisningen slut ca 11.45

Vi ser fram emot att träffa er alla!

Läger på Åland 12-14:e augusti
2024-05-29 06:57

Vi tänkte köra ett gymnastikläger på Åland i slutet av sommarlovet där vi kommer umgås, bada, träna, ha skoj och skapa många fina minnen tillsammans!

När: måndag den 12:e augusti - onsdag den 14:e augusti

Avresa: Med Viking Line ”Viking Grace” Måndag 12/8 kl. 07.45 (exakt samlingstid kommer längre fram i sommar) Båten är framme på Åland kl. 14.10 lokal tid. 

Hemresa: med "Viking Glory" på onsdag 14/8 kl. 14.25. Tillbaka i Stockholm igen 18.55 (lokal tid)  

Tidsskillnad: 1 timme

Under ditresan kommer gymnasterna att behöva lunch/matsäck på båten, om de vill kan de köpa något på båten och betala själva. Även på vägen tillbaka om de vill ha något på båten betalas det av gymnasten själv.


Program:
- Måndag kväll: Aktivitet/bad
- Tisdag och onsdag: Träning, träning, träning, lekar och skoj

 

Vi kommer att bo på hotell i 3-bäddsrum där frukosten ingår. Övrig mat får vi ordna själva. 

Om det är några föräldrar som vill följa med och fixa/laga/ordna med mat, så det blir billigare är det väldigt välkommet och uppskattas säkert av alla men vi ledare har ingen möjlighet att göra det också. 

Kostnad: Max 2000 kr per gymnast. En anmälningsavgift på 1200 kr ska betalas i samband med anmälan, och resterande belopp i början av augusti. Vi kommer även att använda 200 kr per gymnast från lagkassan. Den exakta kostnaden kommer att meddelas när vi har bokat mat och vet hur många gymnaster och ledare som kommer att delta.

Ingår: Hallhyra, ledarkostnader, båtresa, hotell inklusive frukost, middag måndag och tisdag, lunch tisdag och onsdag, samt mellis/frukt/snacks.


Anmälan: Svara i kallelsen och swisha anmälningsavgiften till Camilla Niva (telefonnummer finns i chatten) senast torsdag 30/5. 


Bra att känna till är att vi inte kommer åka till Visby och tävla i höst så det kommer inga extra kostnader för det. Vi har dock hört att gymnasterna vill åka på en tävling med övernattning så det får vi väl fundera på längre fram 😊

 

Vi ser fram emot ett roligt och givande läger!

Terminens slut och "Öppen träning" 8:e juni
2024-05-22 07:15

Då närmar vi oss slutet av terminen, sista ordinarie träning är lördag vecka 24 dvs den 15:e juni. Sedan är det ca 2 veckor med sommartider, juni ut, mer info om dessa mot slutet av nästa vecka.

Denna vecka har vi inställd träning på fredag, det är en stor basketturnering i bland annat Farsta. På lördag är det träning som vanligt, det är HG-gala också men som vi inte deltar på i år.

 

Lördag den 8:e juni är det, som ni redan fått kallelse om, en ”Öppen träning” i Enskedehallen. Ett tillfälle att se större delen av truppsektionen samt trampolin göra svårare övningar, sådana som kanske inte riktigt är tävlingsklara men funkar fint till mjuka landningar ”gropar”.
Samling för gymnaster kl 09.00, gemensam uppvärmning följt av förträning.
Insläpp för föräldrar kl 10.15, uppvisningen startar kl 10.30.
Beräknat slut ca 11.45.
Detta är trampolinsektionens avslutningsföreställning, sektionen upphör i HG efter denna termin, detta är en kul möjlighet att se ett par andra roliga gymnastikgrenar: trampolin och DMT. Det kommer även att ges möjlighet att testa på dessa redskap, då behöver man ha motsvarande hoppstrumpor (från Jumpyard eller liknande).

 

// Ledarna

Info om Solcupen 12 maj
2024-05-09 15:07
Tävlingsfrisyr: Hög flätad knut

Här hittar ni all info om nästa tävling - Solcupen! 

När: Söndagen 12 maj
Tävlingsplats: Brännkyrkahallen, Tellusborgsvägen 10 (t-bana Midsommarkransen)

Samling: Utanför hallen 12.00
Förträningsstart: 12.55
Tävlingsstart: 14.00
Beräknat slut: ca 16.20

Vi är med i den pool som heter Sjuan - Flickisen 

 

Klädsel: Tävlingsdräkt med lång ärm, långa svarta tights, svarta långa strumpor (se till att strumporna är hela och utan stort tryck under) samt defileringsjacka.
Hör av er omgående om ni saknar något av tävlingskläderna.
OBS! Inga synliga toppar under tävlingsdräkten! 

Frisyr: Samma som förra tävlingen, En hög flätad bulle/knut.. De som har kort frisyr kan köra på en tofs. Vi har scrunchies som vi lånar ut under tävlingen så det behöver gymnasterna inte ha med sig.

Vatten/frukt: Ta med vattenflaska och något att äta. Inget som kladdar! Vi förutsätter att gymnasterna ätit lunch innan vi möts.

Övrigt: Inga smycken, inga örhängen, inga armband eller klockor. Lämna smycken hemma. Måste örhängen vara kvar i öronen ska de tejpas med brun tejp. Önskvärt om plåster är vara hudfärgade. Inga gnuggistatueringar och inget nagellack. Alla skydd oavsett färg är okej. Vi kommer samla in mobiltelefoner i en väska som vi tar med oss från omklädningsrummet men de måste vara avstängda då.

Info till publik

Defilering och tävlingsstart kl. 14.00


Pris

Entrén betalas antingen med Swish eller kontanter på plats på tävlingsdagen.

Vuxna - 100 kr

Barn upp till 15 år - 50 kr

Barn under 4 år - Gratis

 

Café
Korv, bullar, godis, dricka och annat smått och gott kommer att finnas till försäljning i caféet vid huvudentrén. Det går utmärkt att använda Swish även i caféet men observera att Swishnumret skiljer sig från det som används vid ingången till tävlingshallen.

 

Livesändning

En digital biljett kostar 60kr (eller mer om ni vill stödja Sol). Swisha vald summa till 123 350 38 44 ange "Stream" som meddelande och följ sedan länkarna på https://sol-cupen.se/

 

Pakering

Parkeringsmöjligheterna utanför hallen är avgiftsbelagda och extremt begränsade.

Den stora parkeringen som tidigare funnits utanför hallen finns inte längre kvar. Vi rekommenderar att man åker kommunalt. Från Midsommarkransens tunnelbanestation

är det ca 5 minuters promenad till hallen. Har man inte möjlighet att åka kommunalt hela vägen är den närmsta stora parkering i Liljeholmstorget Galleria. Från gallerian är det ca 20 minuters promenad eller en station med tunnelbanan.

 
Kommande 2 veckor
2024-05-02 11:09

De kommande två veckorna är det lite avvikelser från normala träningsschemat pga. många röda dagar och dubbla tävlingar. Lägger därför schemat även här. SportAdmin är uppdaterat. 


Fredag 3/5 kl. 17.00 – 19.30 Genrep Farstahallen
Lördag 4/5 Tävling Trollbäckscupen (för tider se separat nyhet)
Tisdag 7/5  kl. 18.00 – 20.00 Fristående Farstahallen OBS! endast för de som tävlar i Solcupen
Fredag 10/5 kl. 16.30 – 19.00 Enskede – Lovträning för alla som är hemma
Lördag  11/5 kl. 11.00 – 13.00 Mälarhöjden – Lovträning för alla som är hemma
Söndag 12/5 Tävling Solcupen (info om tider kommer 5 maj)

Sedan är vi tillbaka på ordinarie schema igen

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Det finns inga nyheter..
Bra länkar