Hej
Tyvärr har förbundet ställt in Regions 4:an eftersom (jag kan hålla med), pga nya restriktioner kring passning, kommuner som stänger sina idrottshallar, åldergränser för träningsverksamhet, samling av domare etc.
Vi tycker verkligen det är supertråkigt framförallt för barnens skull, men i och med att Corona nu sprids allt mer "hade jag det på känn" eftersom alla andra nationella tävlingar ställdes in i förra veckan. Tycker dock att man kunde ha kommunicerat denna nyhet samtidigt som de nationella men men.
Nu fortsätter vi att träna på nya svårigheter vilket också blir kul! Frågan är vilken nivå som vi tävlar på nästa gång....4:an eller 3:an...beror ju på när vi får tävla igen :-)
Tänk på och prata med era barn där hemma att:
* Om möjligt kom ombytta till träningen
* Tvätta händerna när man kommer till träningen men även efter när man varit på paus
* Barnen måste hålla avstånd till varandra i hallen och inte vara så "kärvänliga" :-)
Vi kommer självklart prata med barnen om det också på våra träningar men bra för er att känna till. Självklart deltar man inte på träningen om man är förkyld, t ex väldigt snorig, hostig, eller har känningar i halsen etc.
MVH
Ledarna