Hej!
Inte många dagar efter vårt utskick med en inbjudan om att engagera sig i en kommitté fick vi en förfrågan om att bilda en värdegrundskommittée. Det är två ledare inom vår kvinnliga AG-sektion som ville starta detta.
Enormt roligt tycker vi i styrelsen och på kansliet. Det här är precis den typ av engagemang vi eftersöker. Personer som intresserar sig för en specifik fråga med ambitionen att göra Hammarbygymnasterna till en bättre och mer intressant förening för alla.
För att det ska bli en så bra spridning och uppslutning som möjligt önskar vi fler medlemmar. Från så många olika delar av verksamheten som möjligt. Anmäl ditt intresse på vardegrund@hammarbygymnasterna.se
Här kommer du kunna läsa mer om det som händer och hur arbetet går framåt:
https://www.hammarbygymnasterna.se/sida/?ID=331309
Hammarbygymnasternas värdegrundskommitté syftar till att:
Främja förankringen av och arbetet med den värdegrund som formuleras i Hammarbygymnasternas verksamhetsplan, gymnastikförbundets styrdokument, riksidrottsförbundets anvisningar samt barnkonventionen i alla delar av verksamheten.
Nu hoppas vi på ditt deltagande!
Mvh,
Pia & Viktor genom
Johan Allenbäck Degerheim
Verksamhetschef